Spomínate si na samozvaných hrdinov, ktorí sa v triede chválili nohou či rukou v sadre? Alebo ste nimi boli práve vy? Zlomenú končatinu sme mali raz v živote asi skoro všetci. Nazrime do zákulisia každej sadry a naučme sa zlomeninám predchádzať.
Určite nemusíme pripomínať, že zlomeniny zďaleka nie sú len doménou nezbedných detí. Nevyhýbajú sa ani nám dospelým. Stačí jeden nešikovný pohyb a nepríjemnosť je na svete. Zhrňme si teda pár jednoduchých základných pravidiel, ako zlomeninám predchádzať.
... zlomeniny distálneho konca predlaktia patria k najčastejším zlomeninám vôbec?
4 tipy ako predísť zlomeninám
- základným predpokladom ako sa vyhnúť fraktúram kostí je ich výživa. Vyberajte teda také potraviny, ktoré obsahujú vysoký podiel vápnika a vitamínu D. Tie nájdete najčastejšie v tučných rybách a kvalitných mliečnych výrobkoch. Alebo siahnite po takých potravinových doplnkoch, ktoré potrebné látky telu hravo doplnia.
- že má táto dvojica neblahý vplyv na ľudské zdravie asi nemusíme pripomínať. Fajčenie však nemá škodlivý dopad iba na naše pľúca, ale prispieva aj k celkovému rednutiu kostí, ktoré potom pochopiteľne nezvládnu záťažovú situáciu a môžu sa ľahšie zlomiť.
- pokiaľ svoje telo pravidelne vystavujete pohybovej aktivite, bude pohyb blahodarne pôsobiť nielen na vašu myseľ, ale zároveň sa viac posilnia svaly, ktoré v mnohých prípadoch môžu aj zabrániť nepríjemnej zlomenine.
- osteoporóza alebo rednutie kostí postihuje čoraz viac ľudí v neskoršom veku. Spomaliť jej nástup alebo sa jej celkom vyhnúť, môžeme prevenciou pomocou správnej výživy a zdravým pohybom počas celého života. Investujte do svojho zdravia už teraz.
A čo keď prevencia skrátka nestačila a máme tú česť so zlomenou rukou či nohou? Nezúfajte a snažte sa situáciu zvládnuť s čo najpokojnejšou hlavou. Zlaté pravidlo znie:
Nikdy sa nepokúšajte o nápravu zlomených kostí sami.
Pokiaľ sú na koži okolo zlomeniny jemné odreniny alebo škrabance, určite ich omyte čistou vodou a ošetrite dezinfekciou, pomôžete tak zamedziť vniknutiu baktérií do rany a ušetríte pacientovi ďalšie nepríjemnosti. V lekárničke by vám nemala chýbať dezinfekcia Betadine, ktorá vďaka svojmu zloženiu neštípe, je veľmi šetrná k pokožke a vy tak zranenému nespôsobíte ďalšiu bolesť.
V prípade otvorenej zlomeniny je postup náročnejší. Nielenže sa pri pohľade na otvorenú ranu môže mnohým z nás zatmieť pred očami, ale mohli by sa tam dostať mikroorganizmy a rana by sa tak mohla zapáliť. Pri takýchto zlomeninách klaďte veľký dôraz práve na čistotu rany a jej okolia. V žiadnom prípade sa nepokúšajte s končatinou hýbať alebo sa snažiť vsunúť kosti späť do tela. Pri otvorenej zlomenine je predovšetkým potrebné zastaviť krvácanie, ranu ošetriť dezinfekciou a čo najšetrnejšie priložiť na miesto krvácania sterilný obväz.
- ustálený mýtus, že dieťa so sadrou sa nesmie kúpať v bazéne, môžete s ľahkosťou odhodiť. Pokiaľ dieťa ruka či noha nebolí a doktor všetko odsúhlasí, nič nebráni tomu, aby ste svojmu malému nezbedníkovi zaobstarali návlek na sadru – a hurá do bazéna. Veď v septembri býva ešte stále krásne a teplo.
- je vaša ratolesť pravák a zlomil si pravú ruku? Zahrajte sa spolu zase na prváčikov a naučte sa písať ľavou. Zaobstarajte si písanky a nacvičujte písmená a slová spolu. Možno to bude výzva aj pre vás a určite si užijete veľa zábavy.
- teraz nehovoríme o bláznivých obrázkoch od spolužiakov ani o podpisoch na šedivú sadru. Aby ste sa vyhli práve takýmto nápadom, navrhnite svojmu dieťaťu, že sadru necháte niekým „naozaj“ pomaľovať. Zvoľte motív, ktorý bude sadra niesť a potom oslovte šikovnú kamarátku alebo aj profíka a originálna sadra je na svete.